7.2.2009

Zemřel Helio Gracie – legenda BJJ

Helio Gracie, zakladatel Gracie Jiu-Jitsu, zemřel v 95-ti letech ve spánku v  Beneficencia Portugesa Hospital v Petropolis, Rio De Janeiro, Brazílie. Zpráva přišla od Graciemag.com a NBCSports.com.

Gracie spolu se svým starším bratrem Carlosem jsou označováni za zakladatele moderního MMA a své jméno si vybudovali díky síle v bojových sportech v širokém spektru zápasů, do kterých byli vyzváni a které se odehrály v letech 1932 až 1967 v Brazílii.

Heliovi bylo šestnáct let, když si poprvé přičichl k bojovým uměním. Jeho starší bratr začal studovat japonské jiu-jitsu pod vedením experta Mitsuyo Maeda. Helio byl pro jistou držen dál od těchto jiu-jitsu lekcí. Hlavně kvůli jeho slabé konstituci a tendecím po námaze omdlévat.

Gracie sledoval zpovzdálí, jak se jeho bratr učí toto umění a později jej sám začal vyučovat. Jednoho dne byl vhozen do role učitele, když jeho bratr přišel do hodiny pozdě.

Postupem času Helio přizpůsobil japonské Jiu-jitsu své slabší konstituci zdůrazněním pákového efektu a technik velké síly a stability.

Před svou třicítkou začal Helio zápasit profesionálně, s různými soupeři v různých disciplínách. V roce 1951 Gracie famózně zaměstnal Masahiko Kimuru, veličinu tehdejšího Judo, jenž se ubránil díky zámku na rameno po patnácti minutách urputného boje. Držení, kterému podlehl Gracie, bylo pojmenováno po muži, který tuto obranu použil.

Synové Gracieho, Rorion, Rickson, Royce, Relson a Royler pokračovali v tradici Gracie Jiu-Jitsu založením “Gracie Challenge” pro trénování všech disciplín bojových sportů.

Helio Gracie bude žít dál díky své manželce Veře, synům Ricksonovi, Roylerovi, Rolkerovi, Royceovi, Relsonovi, Robinovi, Rorionovi, dcerám Rerice a Ricci a našim vzpomínkám.

« zpět na články